Samstag 17. Mai 2025

Máme nového pápeža - Leva XIV. !

Konkláve zvolilo nástupcu pápeža Františka – v poradí 267. rímskym biskupom sa stal  69-ročný kardinál Róbert Francis Prevost. Prvý  pápež z rehole augustiniánov je zároveň druhým pápežom pochádzajúcim z amerického kontinentu -  po pápežovi Františkovi. Lev XIV. pochádza zo severu Ameriky a pastoračne pôsobil na jej juhu, skôr než ho predchodca povolal na čelo Dikastéria pre biskupov a Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.

 

Nový Petrov nástupca sa narodil 14. septembra 1955 v Chicagu (Illinois) Louisovi Mariusovi Prevostovi, ktorý mal francúzsko-taliansky pôvod, a Mildred Martínezovej, ktorá mala španielsky pôvod. Má dvoch bratov – Louisa Mártina a Johna Josepha.

Detstvo a mladosť prežil v Spojených štátoch, kde najprv študoval v malom seminári augustiniánov a potom na Villanova University v Pensylvánii, kde v roku 1977 získal titul z matematiky a študoval aj filozofiu. Dňa 1. septembra toho istého roku vstúpil v Saint Louis do noviciátu Rádu sv. Augustína (O.S.A.) v provincii Panny Márie Dobrej rady v Chicagu a prvé rehoľné sľuby zložil 2. septembra 1978. Slávnostnú profesiu vykonal 29. augusta 1981.

Teologickú formáciu absolvoval na Catholic Theological Union v Chicagu. Vo veku 27 rokov ho predstavení poslali do Ríma na štúdiá kánonického práva na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského (Angelicum). V Ríme prijal kňazskú vysviacku 19. júna 1982 v augustiniánskom kolégiu sv. Moniky z rúk mons. Jeana Jadota, vtedajšieho pro-prezidenta Pápežskej rady pre nekresťanov, dnes Dikastéria pre medzináboženský dialóg.

Licenciát z kánonického práva získal v roku 1984 a o rok neskôr, počas prípravy doktorátu, ho vyslali do augustiniánskej misie v Chulucanase, v regióne Piura v Peru (1985 – 1986). V roku 1987 obhájil doktorát na tému „Úloha miestneho priora v Ráde sv. Augustína“ a bol vymenovaný za riaditeľa pre povolania a misie provincie „Matky Dobrej rady“ v Olympia Fields v Illinois.

O rok neskôr odišiel do misie Trujillo (Peru), kde sa stal riaditeľom spoločného formačného projektu pre augustiniánskych kandidátov z vikariátov Chulucanas, Iquitos a Apurímac. Počas jedenástich rokov zastával funkcie priora komunity (1988 – 1992), formátora (1988 – 1998) a magistra rehoľníkov (1992 – 1998). V arcidiecéze Trujillo bol zároveň súdnym vikárom (1989 – 1998) a profesorom kánonického práva, patristiky a morálky v kňazskom seminári „San Carlos y San Marcelo“.

Zároveň mu bola zverená pastorácia Panny Márie Matky Cirkvi, ktorá bola neskôr povýšená na farnosť sv. Rity (1988 – 1999) na okraji mesta v chudobnej štvrti. Od roku 1992 do 1999 bol aj administrátorom farnosti Panny Márie z Monserratu.

V roku 1999 bol zvolený za provinciála provincie „Matky Dobrej rady“ v Chicagu a o dva a pol roka neskôr ho generálne zhromaždenie rádu zvolilo za generálneho predstaveného augustiniánov, pričom v roku 2007 bol znovuzvolený na druhé funkčné obdobie.

 

Na čele Dikastéria pre biskupov

V októbri 2013 sa vrátil do svojej provincie v Chicagu, kde bol riaditeľom formácie v kláštore sv. Augustína, prvým radcom a provinciálnym vikárom. Tieto funkcie zastával až do 3. novembra 2014, keď ho pápež František vymenoval za apoštolského administrátora peruánskej diecézy Chiclayo a titulárneho biskupa v Sufare. Do diecézy slávnostne vstúpil 7. novembra za prítomnosti apoštolského nuncia Jamesa Patricka Greena, ktorý ho vysvätil za biskupa 12. decembra – na sviatok Preblahoslavenej Panny Márie Guadalupskej – v katedrále Santa Maria.

Jeho biskupské heslo znie „In Illo uno unum“– slová sv. Augustína zo 127. výkladu na žalm, ktorými vyjadril, že „hoci sme my kresťania mnohí, v jedinom Kristovi sme jedno“.

Dňa 26. septembra 2015 ho František vymenoval za biskupa Chiclayo. V marci 2018 bol zvolený za druhého podpredsedu Peruánskej biskupskej konferencie, kde zároveň pôsobil ako člen Ekonomickej rady a predseda Komisie pre kultúru a vzdelávanie.

V roku 2019 sa stal členom Kongregácie pre klérus a v roku 2020 aj Kongregácie pre biskupov. Dňa 15. apríla 2020 bol menovaný aj za apoštolského administrátora diecézy Callao. Dňa 30. januára 2023 ho pápež povolal do Ríma ako prefekta Dikastéria pre biskupov a predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, pričom mu udelil hodnosť arcibiskupa. Na konzistóriu 30. septembra 2023 ho František kreoval kardinálom a pridelil mu diakoniu svätej Moniky. Kard. Prevost ju prevzal 28. januára 2024. Ako prefekt dikastéria sa zúčastnil na posledných apoštolských cestách pápeža Františka i na prvej a druhej časti XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov o synodalite, ktoré sa konali v Ríme od 4. do 29. októbra 2023 a od 2. do 27. októbra 2024. So synodálnym procesom mal skúsenosti už skôr ako generálny predstavený augustiniánov a zástupca Únie generálnych predstavených (USG).

Medzitým ho 4. októbra 2023 pápež František vymenoval aj za člena Dikastéria pre evanjelizáciu – sekcia pre prvú evanjelizáciu a nové partikulárne cirkvi, Dikastéria pre náuku viery, Dikastéria pre východné cirkvi, Dikastéria pre klérus, Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, Dikastéria pre legislatívne texty a Pápežskej komisie pre Mestský štát Vatikán.

Dňa 6. februára tohto roka ho pápež František povýšil na  kardinála-biskupa a pridelil mu cirkevné sídlo suburbikálnej diecézy Albano.

O tri dni neskôr, 9. februára, celebroval na Námestí sv. Petra svätú omšu – predsedal jej pápež František – pri príležitosti jubilea ozbrojených síl, ktoré bolo druhým veľkým podujatím Svätého roku nádeje.

Počas poslednej hospitalizácie pápeža Františka v nemocnici Gemelli 3. marca viedol na Námestí sv. Petra ruženec za zdravie pápeža Františka.

 

Prvé slová nového pápeža

„Pokoj vám všetkým! Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav Zmŕtvychvstalého Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby dostal do vašich rodín, ku všetkým ľuďom kdekoľvek sú, ku všetkým národom a na celú Zem. Pokoj vám! Toto je pokoj Zmŕtvychvstalého Krista – pokoj neozbrojený a odzbrojujúci, pokorný a vytrvalý. Pochádza od Boha, od Boha, ktorý nás všetkých bezpodmienečne miluje. V našich ušiach ešte stále znie ten slabý, no vždy odvážny hlas pápeža Františka, ktorý žehnal Rímu! Pápež, ktorý vo Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Rímu a celému svetu. Dovoľte mi pokračovať v tom istom požehnaní: Boh nás má rád, Boh vás všetkých miluje a zlo nezvíťazí! Sme v Božích rukách. Preto sa nebojme – ruka v ruke s Bohom a medzi sebou kráčajme vpred. Sme Kristovými učeníkmi. Kristus ide pred nami. Svet potrebuje jeho svetlo. Ľudstvo potrebuje jeho prítomnosť ako most, cez ktorý k nemu prichádza Boh a jeho láska. Pomáhajte nám aj vy – a pomáhajme si navzájom – budovať mosty cez dialóg a cez stretnutie, aby sme boli jedným ľudom pokoja. Vďaka pápežovi Františkovi! Chcem poďakovať aj všetkým spolubratom kardinálom, ktorí si vybrali mňa, aby som sa stal Petrovým nástupcom a aby som kráčal spolu s vami ako jedna Cirkev – Cirkev, ktorá vždy hľadá pokoj a spravodlivosť a ktorá sa usiluje pracovať ako muži a ženy verní Ježišovi Kristovi, bez strachu ohlasovať evanjelium a byť misionármi. Som synom svätého Augustína, augustinián, ktorý povedal: „S vami som kresťan, pre vás som biskup.“ V tomto duchu môžeme všetci kráčať spolu do vlasti, ktorú nám Boh pripravil. Osobitne pozdravujem Rímsku Cirkev! Musíme spolu hľadať spôsoby, ako byť misionárskou Cirkvou – Cirkvou, ktorá buduje mosty a vedie dialóg, vždy pripravená prijať – ako toto námestie s otvorenou náručou – pre všetkých, ktorí potrebujú našu lásku, našu prítomnosť, dialóg a porozumenie.“ Pápež sa potom prihovoril ľuďom aj po španielsky: pozdravil jeho diecézu Chiclayo v Peru, kde podľa jeho slov: „ verný ľud sprevádzal svojho biskupa, zdieľal s ním vieru a dal veľa, naozaj veľa, aby naďalej zostal vernou Cirkvou Ježiša Krista.“ Pápež ďalej pokračoval:  „Vám všetkým, bratia a sestry z Ríma, z Talianska i celého sveta: chceme byť synodálnou Cirkvou, Cirkvou na ceste, ktorá neprestajne hľadá pokoj a lásku a usiluje sa byť nablízku najmä tým, ktorí trpia. Dnes je deň modlitby k Panne Márii Pompejskej. Naša Matka Mária túži vždy kráčať s nami, byť nám nablízku, pomáhať nám svojím orodovaním a svojou láskou. A tak sa chcem spolu s vami pomodliť. Modlime sa spoločne za toto nové poslanie, za celú Cirkev, za pokoj vo svete a prosme o túto osobitnú milosť Máriu, našu Matku....“

 

Odozva slovenských biskupov

 „Ďakujeme Bohu za nový dar pre Cirkev,“ uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober na brífingu pre médiá po oznámení mena nového pápeža. Arcibiskup Bober vyjadril vďačnosť kardinálom za ich zodpovednú úlohu vo voľbe pápeža. „Verím, že voľba bola vedená Duchom Svätým. Modlíme sa, aby mu Pán udelil múdrosť, silu, rozvahu a duchovnú vernosť Cirkvi.“ Zároveň vyzval všetkých veriacich na Slovensku k modlitbe za nového pápeža: „Modlitba nás približuje k Bohu a Boh sa približuje k nám.“ Upozornil na posolstvo pokoja, ktoré Lev XIV. priniesol vo svojom prvom príhovore svetu. „Je to pozdrav vzkrieseného Krista, ktorý aj pápež František často opakoval – pokoj vám. Nový pápež vyjadril úctu Františkovi a poďakoval za jeho hlas, ktorý neutícha.“ K zvoleniu nového pápeža sa vyjadril aj spišský biskup František Trstenský, ktorý mal minulý rok možnosť sa s ním stretnúť trikrát. „Oslovila ma jeho pokora, skromnosť, pozorný prístup ku každému, s kým sa rozprával. Ako biskupi sme ho mohli stretnúť na ad limina či na kurze začínajúcich biskupov,“ priblížil biskup Trstenský. Nový pápež bol ešte ako kardinál pozvaný na Slovensko, ktoré mal navštíviť v tomto roku – mal prísť na cyrilo-metodskú púť do Nitry a na levočskú horu ako hlavný hosť a slávnostný kazateľ.

 

Zdroj: Vatican news a TK KBS, foto: Vatican media/ TK KBS

Námestie SNP 10
814 65 Bratislava
Telefon: 02 57887-100
Telefon: 02 57887-111

UNIVERZITNÁ NEMOCNICA S POLIKLINIKOU MILOSRDNÍ BRATIA, S.R.O.

Námestie SNP 10 SK

814 65 Bratislava

Tel: 00421/(0)2/57 88 7111 - recepcia

 


  

HOSPITÁLSKA REHOĽA SV. JÁNA Z BOHA

Milosrdní bratia

Námestie SNP 11

SK 811 06 Bratislava

Tel: 00421/(0)2/57 88 7777 - Konvent

Darstellung:
https://www.milosrdni.eu/