Donnerstag 28. März 2024

Z futbalového turnaja nemocníc milosrdných bratov: vyhrali sme!

Vedeli ste, že „Ferrara Cup“ je futbalový turnaj nemocníc milosrdných bratov? Koncom mája tohto roku  sa konal už 4. ročník takéhoto turnaja na počesť Gabriela Ferraru. Ten na pozvanie Karola I. – grófa z Lichtenštajnska v r. 1605 priviedol milosrdných bratov na územie Čiech a Moravy, ako prvý v strednej Európe.

Dobrý pocit z víťazstva vidno aj na fotke
Pavel Meluch s trofejou
Spoločná fotografia - celkom vľavo riaditeľ našej nemocnice JUDr. Michal Tinák

Našu bratislavskú nemocnicu milosrdných bratov  reprezentovalo na spomínanom turnaji v rakúskom  Kainbachu pri meste Graz  (pod záštitou riaditeľa nemocnice JUDr. Michala Tináka a priora brata Richarda OH, ako aj  pod vedením kapitána Pavla Meľucha)  mužstvo v tomto zložení: Mário Mišák (brankár), Ľubomír Baran (brankár), MUDr. Martin Kukučka, MUDr. Maroš Fremal, Ladislav Procházka, MUDr. Ondrej Fabiš, Michal Gešnabel, MUDr. Maroš Bereš, MUDr. Ľudovít Danihel, MUDr. Marek Ševčík, Andrej Zálešák, Marek Blaho, Tomáš Šimunič, Patrik Hruška. V autobuse sa kuli plány. Kapitán Pavel Meľuch mal zmapované predchádzajúce tri ročníky a zhodnotil, že by sme mali turnaj vyhrať, čo všetci v autobuse prijali s nadšením. Prvý zápas sme odohrali s mužstvom Lebenswelten Wien a vyhrali sme 4:0. Góly dali: Hruška 1, Danihel 1, Bereš 2. Povzbudzovali nás aj naše kolegyne a kolegovia, verní skalní fanúšikovia, ktorí nás chodia povzbudzovať aj na turnaj v Pezinku. V tomto zápase sme nepremenili veľa šancí.  Druhý zápas sme hrali s mužstvom Team Orden (1: 0), pričom gól už v prvej minúte dal Patrik Hruška. V tomto zápase nám rozhodca odpískal množstvo (vymyslených) ofsajdov. Po tomto zápase boli chlapci znechutení, ale pomohol nám elixír ako na minulom turnaji, a to veltlín zelený. Tretí zápas sme hrali s dvojnásobným víťazom St. Veit, ktorý sme hrali veľmi takticky a remíza 0:0 bola povzbudením pred odvetami. Po obede sme hrali odvetu s mužstvom Lebenswelten Wien, ale aj napriek nepriazni rozhodcov sme nakoniec vyhrali gólom Patrika Hrušku v druhej minúte zápasu. Rozhodcovia pískali proti nám, čo sa hráčom nepáčilo a dávali hlasito najavo svoj nesúhlas. Takže nám rozhodcovia vylúčili jedného hráča na dve minúty a jedného hráča zo striedačky poslali na tribúnu. Kapitán Pavel Meľuch upokojoval mužstvo, keď videl, žeby  mohli poslať všetkých na tribúnu a hovoril: „Vydržte oslabenie a tri body budú doma!“ Po tomto nervóznom zápase sme kuli plány, ako sa nedať vyprovokovať a vyhrať ďalší zápas, odvetu so St. Veit, lebo sme mali rovnaký počet bodov, ale súper mal lepšie skóre. Ale stalo sa niečo, čo nik nečakal. Mužstvo St. Veit prehralo s Team Orden 1:0 a nám nezostávalo nič iné (ak sme chceli vyhrať pohár), len poraziť St. Veit.

Nastal čas zápasu. Súper tiež vedel, že musí vyhrať. Zápas bol veľmi vyrovnaný a z našej strany disciplinovaný. Nechceli sme pripustiť, aby nám rozhodca vylúčil hráča. V trinástej minúte nastala veľká radosť v bratislavskom tábore,  keď Patrik Hruška „preloboval“ brankára a viedli sme 1:0. Rozhodcovia naťahovali čas a namiesto 15 minút sa hralo 18 minút. Po hvizde nastala veľká radosť medzi hráčmi, ale aj medzi skalnými fanúšikmi, kam prišiel aj pán riaditeľ JUDr. Michal Tinák. Vedeli sme, že sme prvý  a posledný zápas môžeme „vypustiť,“  čo sa aj stalo. Prehrali sme 2:0. Keby tento turnaj bol v ponuke známej stávkovej spoločnosti, nikto by netipoval, že milosrdní bratia z Bratislavy vyhrajú štvrtý Ferrara Cup. Po skončení  posledného zápasu bol benefičný zápas bývalých futbalistov Sturmu Graz proti výberu milosrdných bratov – hráčov. Našu nemocnicu reprezentovali: Ľubomír Baran, Andrej Zálešák a Pavel Meľuch. Hralo sa 2x15 minút a starí páni Strumu Graz vyhrali 9:3. Tu sa hralo pre zábavu a nie o body. Po skončení turnaja bolo vyhodnotenie, a keď  kapitán Pavel Meľuch prevzal putovný pohár, tribúny tlieskali víťaznému družstvu. Predsavzatie vyhrať turnaj sa splnilo. Riaditeľ našej bratislavskej nemocnice milosrdných bratov  JUDr. Michal Tinák a kapitán mužstva poďakovali všetkým hráčom, ale aj ostatným fanúšikom za dobrú reprezentáciu bratislavskej nemocnice v Rakúsku. Ukázalo sa, že v nemocnici máme okrem odborných znalostí aj schopné a talentované esá z oblasti športu, ktoré si vedia zasúťažiť a nesklamú ani v medzinárodnom zápolení.

Pavel Meľuch, tajný redaktor, foto: archív P. Meľucha